Specialty Coffee Association

IRAN
 

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه از دیدگاه علمی *


بهترین زمان برای نوشیدن قهوه از دیدگاه علمی *

بسیاری از قهوه خورهای حرفه ای ، وقتی صبح از خواب برمی خیزند ، مستقیماً به سمت قهوه جوش رفته و یا راهی قهوه سرای محله می شوند . البته باید متذکر شوم که این عادت بیشتر در غربیها رایج است تا ایرانیان .
این حرفه ای های قهوه معتقدند قهوه با توجه به خصوصیات و تاثیرات خاصی که برروی بدنشان دارد، آنها را از خواب آلودگی می رهاند .
البته این موضوع کاملا صحیح می باشد . قهوه چنین تاثیری بر روی بدن ما دارد ولی موضوع مهم اینجاست که نباید با نوشیدن قهوه در زمان نا مناسب در روند طبیعی بدن خلل وارد کنیم .  حتما سوال میکنید چگونه ؟
 
همانطور که می دانید قهوه حاوی کافئین می باشد . این ماده باعث می شود هورمون کورتیزول بیشتری در بدن ایجاد شود . کورتیزول نقشهای منفی و مثبت متفاوتی را دربدن بازی می کند . کورتیزول عامل اضطراب ، استرس  و همزمان در نقش مثبت عامل هوشیاری و آگاهی در بدن انسان می باشد .
میزان کورتیزول تولید شده در بدن ما بین ساعتهای 8 الی 9 صبح به حداکثر میزان خود در 24 ساعت می رسد .  نوشیدن قهوه در این ساعات شاید باعث اشباع بیش از حد کورتیزول در بدن 
شده و شما را دچار اضطراب کند  و به این دلیل نوشیدن قهوه در ساعاتی قبل و یا بعد از این زمان توصیه می شود .
 
اگر ما به قهوه ازدیدگاه یک دارو و نوشیدنی نگاه کنیم ، باید بدانیم که دارو را باید زمانی مصرف کنیم که بدن ما کاملاً به آن نیاز دارد در غیر این صورت اگر ما زمانی قهوه بنوشیم که بدنمان به آن نیاز ندارد ، تنها کاری که انجام دادیم رشد و توسعه مقاومت بدن در مقابل تاثیرات قهوه می باشد و نهایتا در دراز مدت به میزان بیشتری از قهوه نیازمند خواهیم بود که از دیدگاه سلامت صحیح نمی باشد  و یا در جمله ای ساده تر اینکه ( فنجان قهوه صبحگاهی شما بی تاثیر خواهد بود ).
 
بر پایه تحقیقات آقای استیون میلر ( دکترای علم عصب شناسی ) بهترین زمان تاثیر گذاری قهوه در بدنمان ، ما بین ساعات 9:30 تا 11:30 قبل از ظهر و 12:00 تا 13:00  ظهر و 17:30 تا 16:30 بعداز ظهر می باشد . نوشیدن قهوه در این محدوده های زمانی بسیار به ما کمک می کند که میزان هورمون کورتیزول را در اندازه مناسبی در بدن تنظیم کنیم و دچار رخوت و خواب آلودگی نشویم .
اگر مایلید که به حداکثر تاثیر گذاری قهوه بر روی بدنتان با حداقل میزان نوشیدن قهوه دست یابید ، میزان کمتری قهوه را در فاصله زمانهای کوتاه بنوشید .مثلاً به جای نوشیدن یک فنجان محتوی 180 سی سی قهوه در ساعت 9:30 ، دو فنجان قهوه با حجم 90 سی سی در ساعت 9:30 و 11:30 بنوشید . 
 
مسلماً این روش نوشیدن قهوه همواره شما را در قله هوشیاری و دقت نگه خواهد داشت .
 
 
خانه قهوه تخصصی /  رضا حواله دار