Specialty Coffee Association

IRAN
 

چگونه می توانید از مصرف بیش از اندازه کافئین بمیرید؟ How much caffeine it takes to kill an average person


چگونه می توانید از مصرف بیش از اندازه کافئین بمیرید؟ How much caffeine it takes to kill an average person

چگونه می توانید از مصرف بیش از اندازه کافئین بمیرید؟

مصرف متعادل کافئین می تواند اثرات مفیدی داشته باشد ، اما در مقادیر زیاد می تواند سلامتی و در موارد نادر ، حتی زندگی شما را در معرض خطر قرار دهد.

ماه گذشته Davis Allen Cripe ، یک نوجوان سالم از کارولینای جنوبی پس از نوشیدن یک لاته McDonald’s ، یک بطری Mountain Dew و همزمان یک نوشیدنی انرژی زای بسیار کافئین دار در گذشت.

به گفته پزشکی قانونی کارولینای جنوبی ، ترکیب نوشیدنیها منجر به یک عارضه قلبی ناشی از کافئین شده که باعث arrhythmia یا بی نظمی در ضربان قلب می شود. درگزارش پزشکی قانونی دقت بعمل آمد که ترکیب این نوشیدنیها و عملکرد غلط آنها , مصرف بیش از حد قهوه قلمداد نشود..

اما این حادثه هنوز سوالاتی را در مورد ایمنی کافئین ایجاد کرده است ، مخصوصاً وقتی در مدت زمان کوتاهی میزان نسبتا زیادی نوشیدنی های کافئین دار مصرف شود.

 مصرف بیش از حد کافئین امری بسیار نادر است.

اور دوز کافئین از مصرف بیش از حد نوشیدنیهای کافئین دار بسیار نادر است , 

این مشکل معمولاً شامل مقادیر بالای کافئین می شود که ما بصورت پودر یا قرص مصرف می کنیم نه از مصرف نوشیدنیها.

 دلیل آن ساده است.

دکتر Jennifer Temple ، دانشیار علوم ورزش و تغذیه از دانشگاه بهداشت عمومی و حرفه ای Buffalo ، در این زمینه به Healthline می گوید , بدلیل زمان زیادی که برای نوشیدن نوشیدنیها لازم است ، دریافت بیش از حد کافئین بسیار سخت است.

Tample می گوید دوز کشنده کافئین برای اکثر مردم 15 گرم است ، اگرچه این میزان از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

یک فنجان قهوه حاوی 100 الی 200 میلی گرم کافئین است ، یک نوشیدنی انرژی زا حاوی 50 الی 300 میلی گرم کافئین است و یک قوطی نوشابه به طور معمول کمتر از 70 میلی گرم کافئین دارد.

بنابرین شما مجبورید حدود 30 عدد نوشیدنی انرژی زا را به سرعت ، پشت سر هم بنوشید تا به  محدوده بیش از 15 گرمی آن برسید.

احتمالش هست که اگر سعی کنید بیشتر از آن بنوشید،بدن شما قبل از رسیدن به سطح سمی شما را متوقف می کند.

Tample می گوید :بیشتر اوقات اگر فردی علائم مسمومیت با کافئین را داشته باشد، با تهوع و استفراغ شروع میشود. بنابر این ، این نوعی محافظ یا عکس العمل دفاعی است زیرا شما بیمار می شوید و کافئین را قبل از اینکه خیلی سمی شود دفع می کنید.

ولی با پودر یا قرصهای کافئین ، می توانید مقدار زیادی را همزمان مصرف کنید.یک قاشق چایخوری از پودر حاوی 3200 میلی گرم کافئین است.

 فواید و خطرات کافئین

حدود 95 درصد بزرگسالان در جهان, کافئین را روزانه به شکلی در قهوه، چای، سودا، نوشیدنیهای انرژی زا و سایر نوشیدنیها مصرف می کنند.

حتی شکلات حاوی مقادیر کافئین است. کافئین تاثیرات زیادی روی بدن دارد که همه آنها مضر نیستند.

Tample می گوید تحقیقات آزمایشگاهی ما و سایر محققین ، نشان میدهد که کافئین در اندازه های متوسط مضر نیست.

منابع تحقیقاتی زیادی نشان می دهد که کافئین می تواند هوشیاری، انرژی ذهنی و تمرکز را افزایش دهد ، بخصوص در افرادی که غالبا دچار احساس خستگی هستند.  دلیل اصلی و عمومی مصرف کافئین این است که خستگی را خنثی می کند.

در مصرف متعادل مانند چند قوطی نوشابه یا فنجان قهوه ، کافئین فشار خون و ضربان قلب فرد را افزایش می دهد .گرچه برخی افراد می توانند روزانه چندین فنجان قهوه بنوشند و اثرات آن را بسختی احساس کنند. گروهی بعد از خوردن بیش از حد شکلات قبل از خواب مشکل خوابیدن دارند.

ژنتیک ممکن است در تعیین حساسیت برخی افراد به کافئین نقش اساسی داشته باشد.

مشکلات کافئین و  سلامتی در گروه هایی وجود دارد که بیماریهای قلبی دارند یا کسانی که داروی خاصی مصرف می کنند که می تواند منجر به واکنش شدیدتر کافئین در بدن گردد .همچنین  افرادی که کمتر نوشیدنیهای کافئین دار مصرف می کنند ممکن است ظرفیت کمتری در پذیرش کافئین داشته باشند..

 همچنین تحقیقات نشان داد که کافئین می تواند تاثیر  کاملا متفاوتی  روی پسران و دختران بعد از بلوغ بگذارد.

آیا کافئین می تواند باعث مرگ شود؟

 کافئین می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی ناخوشایند مانند سردرد،حالت تهوع، استفراغ، برانگیختگی و تحریک پذیری شود البته اگر دوز بالائی از آن  در مدت کوتاهی وارد بدن شود.

اثرات شدیدتر مسمومیت کافئین شامل درد شکم ، تشنج ، افزایش سطح اسید خون ، ضربان قلب نا منظم یا سریع و کاهش جریان خون در قلب است که همه اینها خطر مرگ را افزایش می دهد ، هرچند مرگ توسط کافئین بسیار نادر است.

یک منبع مطالعاتی معتبر در اوایل سال جاری مواردی از مرگ ناشی از کافئین را شناسایی کرد. دکتر Daniele Wikoff سرپرست اجرائی علوم بهداشت در ToxStrategies Inc. به Healthline گفت بسیاری از موارد مرگ و میر مربوط به کافئین با قرار گرفتن در معرض مصرف 10 گرم کافئین یا بیشتر همراه بوده  است  , یک نفر بر اثر مصرف 51 گرم کافئین جان خود را ار دست داد.

در بسیاری از این موارد مصرف مقدار زیاد در مدت زمان کوتاه اغلب از منبعی مثل قرص یا پودر کافئین بوده است و  نوشیدنی هایانرژی زا یا قهوه نقشی در آن نداشته اند..

مصرف بیش از حد کافئین در مدت زمان کم اگر هم به مرگ منجر نشود  میتواند علائم و تاثیرات منفی بر بدن داشته باشد.

عوارض قلبی یا موارد دیگری  که فرد مصرف کننده را مجبور به مراجعه به اورژانس می نماید

چه مقدار کافئین بی خطر است؟

بررسی های علمی  نشان می دهد که مصرف کمتر از 400 میلی گرم در روز برای بزرگسالان سالم یا کمتر از 2.5 میلی گرم در

هر کیلو وزن بدن در روز برای نوجوانان سالم قابل قبول است.

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کنند که نوجوانان 12 الی 18 ساله نباید بیش از 100 میلی گرم مصرف کنند و بچه های کوچکتر باید کاملا ازآن اجتناب کنند.

مرگهای اخیر یا واکنشهای سمی به کافئین درس دیگری را برای والدین،نوجوانان و دیگران ارائه می دهد. باید توجه کنیم فقط قانونی بودن این محصولات به این معنی نیست که مصرف بیش از حد از آنها نمی تواند مضر باشد.


  آلکس گریکوریان / خانه قهوه تخصصی ایران


https://www.healthline.com/health-news/how-you-can-die-from-caffeine#Can-caffeine-kill?