Specialty Coffee Association

IRAN
 

قهوه ، سرمایه گذاری پر سودتر از طلا در سال 2014 *


قهوه ، سرمایه گذاری پر سودتر از طلا در سال 2014 *

نفت خام که منبع انرژی مورد علاقه امریکاست ، سال بسیار سختی را پشت سر گذاشت . 
سال گذشته در حالیکه نفت خام سقوط ارزش وحشتناکی را تجربه می کرد ، از طرفی دیگر مهمترین منبع انرژی بخش بسیاری از مردم جهان " قهوه " ، رشد ارزشی حدود 50 درصد را داشت.
با توجه به این رشد جالب توجه ، قهوه بهترین عملکرد را در میان مواد اولیه در سال 2014 داشته است .یکی از دلایل این رشد پنجاه درصدی ، خشکسالی در کشورهای تولید کننده  قهوه می باشد .
" کمبود قهوه " ، اگرچه این خبر خوبی برای علاقمندان به نوشیدن قهوه نیست اما سرمایه گذاری در این زمینه را بسیار سودمند کرده است. 
 
براساس آخرین اخبار اعلام شده توسط Fin Viz  *، چهارشنبه گذشته محموله ای به وزن 187.500 کیلو قهوه عربیکا بر پایه قیمت 3.36 دلار برای هر کیلو فروخته شد که در مقایسه با قیمت 2.40 دلاری در شروع سال 2014 ، رشد قیمت بسیار چشمگیری داشته است . سال گذشته برای سرمایه گذاری در قهوه انتخاب به مراتب بهتری از طلا ، نقره و نفت خام بود . 
 
شاید بپرسید دلایل رشد روز افزون قیمت جهانی قهوه چیست ؟
خشکسالی تاریخی در بزرگترین تولید کننده جهانی قهوه ، کشور برزیل ، همچنین شیوع آفت های قارچی ، زنگ زدگی برگهای درخت قهوه در مناطق امریکای مرکزی ، وضعیت تدارک و دپوی جهانی قهوه را دچار به هم ریختگی کرد. 
این شرایط باعث گردید شرکت های بزرگ و کوچک جهان انتخابی بجز افزایش قیمت ها نداشته باشند . 
خوشبختانه ماه گذشته در برزیل باران فراوانی بارید و روند رو به رشد این خشکسالی را قطع کرد . بارشهای ماه گذشته این امید را به ما می دهد که سال آینده برداشت محصول کافی و مرغوب در برزیل داشته باشیم .
 
البته لازم به ذکر است که جدا از مشکلاتی که باعث کاهش تولید جهانی و نهایتاً افزایش قیمت می شود ، افزایش علاقمندان به نوشیدن قهوه در نقاطی از جهان که قبلا کمتر قهوه مصرف می کردند نیز از عوامل بر هم  خوردن  تعادل  و سنگین شدن کفه تقاضا برای قهوه در مقابل تولید محدود آن می باشد .
 
شیما حسین پور 
 
*  Financial Visualization Service