Specialty Coffee Association

IRAN
 

قهوه عاج سیاه ، گرانترین قهوه دنیا Elephant coffee *


قهوه عاج سیاه ، گرانترین قهوه دنیا Elephant coffee *

گرانترین قهوه جهان در منطقه مثلث طلایی کشور تایلند تولید می شود و صد البته که شهرت جهانی این منطقه به دلیل تولید دیگر محصولات  غیر قانونی می باشد.
آقای بلاک دینکین کارآفرین 44 ساله کانادایی از سال 2003 در تولید نوع خاصی از قهوه را در این منطقه سرمایه گذاری کرده است.
 
این نوع قهوه که  قهوه عاج سیاه < Black Ivory Coffee >   نامیده می شود ، از میوه های مرغوب قهوه ای تهیه می شوند که از معده فیل های عظیم الجثه عبور کرده و سپس فرآوری می شوند . این قهوه گرانترین قهوه دنیا است.
 
دستگاه گوارش فیل با عمل تخمیر پروتئین قهوه را از بین می برد و به آن طعم خاص و منحصر بفردی می دهد.
نحوه فرآوری این نوع قهوه بسیار شبیه کوپی لواک * می باشد. کارفرمای کانادایی متوجه شد که جایگاه جهانی قهوه کپی لواک بدلیل تقلب ، سواستفاده از حیوانات و بیماریها در حال تضعیف شدن می باشد.
 
آقای بلاک دینکین معتقد است این نوع تقلب ها و سوء استفاده ها در مورد قهوه عاج سیاه وجود ندارد. او معتقد است که فیل برخلاف کپی لواک و انسان ، گیاه خواراست . آنها روزانه مقدار زیادی علف و گیاههان سبز می خورند . حیوانات گیاه خوار برای هضم گیاهان عمل تخمیر را در معده شان انجام می دهند تا قسمت های جامد گیاهان براحتی شکسته و هضم شوند .
 
او معتقد است فرآیند تخمیر که در بسیاری دیگر از صنایع غذایی و نوشیدنی ها استفاده می شود . در این مورد خاص بطور طبیعی باعث استخراج شکر موجود در دانه های قهوه می شود . بعلاوه کمک می کند عطر و طعم پالپ میوه قهوه به داخل دانه ها رسوخ کند.
او می خواهد مردم قهوه اش را مزه کنند. قهوه ای با عطر گلها و شکلات و مزه شکلات مالتی و کمی گیلاس ، در این قهوه هیچ گونه تلخی وجود ندارد و بسیار شفاف و گواراست. شباهتی عجیب به چای دارد.شاید می توان Black Ivory coffee را پلی بین قهوه و چای دانست. 
 
نقطه شروع داستان غذا دادن به فیل هاست . میوه های قهوه  با دیگر میوه ها مخلوط شده و از دو راه ، یکی مستقیماً از راه دهان و یا بصورت مکشی از خرطوم وارد دهان فیل ها می شود . سپس بین 2 تا 3 روز طول می کشد که حیوان بارش را تخلیه کند .
فیل بانان < Mahouts > و همسرانشان می بایست دانه ها را از میان تفاله ها جداسازی کرده و چندین مرتبه با آب آنها را بشویند . اکثر اوقات این جداسازی و شستن براحتی صورت نمی گیرد. به همین دلیل برای بدست آوردن نیم کیلو قهوه عاج سیاه می بایست 16 کیلو میوه قهوه به فیل خورانده شود . مقدار زیادی از این دانه ها خرد شده و قابل بازیافت برای فرآیند تفت نخواهد بود .
 
آقای کانادایی معتقد است که آرام پز فیلی به تنهایی باعث این نتیجه عالی نمی شود . او از نوع مرغوبی از گونه عربیکا استفاده می کند که در منطقه Tribes در شمال تایلند و مرز میانمار بدست می آید . همینطور فرآیند خشک کردن طولانی و تفت دقیق ، قهوه عاج سیاه را منحصر به فرد می کند .
 
کل محصول بدست آمده در سال 2012 ، 70 کیلوگرم و در سال 2014 ، به حدود 200 کیلو گرم افزایش خواهد یافت . محدودیت *تولید این محصول و برندینگ زیرکانه * باعث گردیده که هر کیلو از این محصول 1100 دلار به تعداد  محدودی از هتل های لوکس جهان فروخته شود و حداقل قیمت برای هر فنجان از این قهوه 50 دلار می باشد .
 
در شروع این طرح یکی از چالشهای آقای کانادایی پیدا کردن فیل هایی به این منظور بود . صاحبان فیل ها نگران ازدیاد کافئین و دیگر مواد در بدن حیوان و هیجان بیش از حد طبیعی فیل هایشان بودند. این چالش پای آقای بلاک دینکین  را به بنیاد حمایت از فیلهای آسیایی در شمال تایلند باز کرد .
در واقع نگرانی اصلی این نیست که ازدیاد کافئین در بدن فیل ها باعث تهیج کاذب فیلها شود بلکه عادت فیل ها به کافئین و عدم رسیدن میزان کافی به آنها باعث سردرد فیلها و بداخلاقی آنها می شود که این حالت بسیار خطرناک است.
 
در انتها این کارفرمای کانادایی مقیم در تایلند ، ضمن ابراز خوشحالی از کار در طبیعت زیبا در کنار مردمانی خونگرم ، برنامه ای برای تولید بیشتر در سالهای آتی ندارد و می گوید همینکه لازم نیست بیشتر از 50 درصد از درآمدم را به اداره مالیات کشور کانادا بدهم ، بسیار شانس آورده ام !! 
 
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک http://www.blackivorycoffee.com  مراجعه فرمایید.
 
 
خانه قهوه تخصصی ایران / شیما حسین پور
 
   پاورقی :
 
* کپی لواک
  • نوعی قهوه است که از دانه های قهوه موجود در مدفوع حیوانی از رده راسویان تهیه می شود .این حیوان پس از خوردن قهوه آن را دفع می کند که از آن برای تهیه این نوع قهوه استفاده می کنند. 
 
* زیرکانه 
  • تبلیغ جهانی حمایت از فیل های تحت نظر بنیاد فیل آسیایی در تایلند
  • اختصاص 8 درصد از فروش این محصول برای نگهداری فیل های بیمار 
 
* محدودیت
  • استفاده از نوع خاص از میوه قهوه عربیکا
  • توجه به اشتها و خواست حیوان
  • تخریب و از بین رفتن بالاتر از 85 درصد از قهوه بلعیده شده توسط فیل در فرآیند هضم
  • 8800 دانه قهوه برابر است با یک کیلو قهوه عاج سیاه