Specialty Coffee Association

IRAN
 

شستشو و جداسازی wet milling *


شستشو و جداسازی wet milling *

دراین مرحله گیلاسهایی که جمع آوری شده اند درون حوضچه های آب قرار می گیرند ، آنهایی که شناور هستند وروی آب قرار می گیرند از آنهایی که به عمق رفته اند (سالم) جدا می شوند ، این اتفاق بر اساس چگالی گیلاسها می افتد.

گیلاسهای شناور علتهای متفاوتی برای شناوری دارند به عنوان مثال اگر گیلاس خیلی خشک شده باشد و یا دارای ناهنجاری باشد مثلا فقط یک دانه از دو دانه داخل گیلاس رشد کرده باشد و دیگری تو خالی باشد و یا گیلاس تحت تاثیر آفات قرار گرفته باشد و یا تخمیر صورت گرفته باشد و به هر دلیلی هوا داخل آن رفته باشد. آنهایی که به عمق آب می روند همان گیلاسهای کامل و رسیده هستند و یا گیلاسهای سبزی که هنوز کال هستند و کامل نشده اند.

پس از مرحله جداسازی در آب گیلاسهای رسیده به منظور جداسازی پالپشان وارد دستگاه پالپر می شوند ، پالپ نرم گیلاسهای رسیده به راحتی در پالپر جدا می شود ، برخلاف آنهایی که کال هستند و سبز ، که اینها به دلیل محکم بودن پالپشان دست نخورده و سالم از پالپر خارج می شوند.

فشار دستگاه پالپر می تواند تنظیم شود با یک تیغه که قابلیت تنظیم شدن و تغییر درجه دارد ، این تنظیم شدن می تواند بر اساس درجات مختلف رسیده بودن گیلاسها و یا گونه های مختلف قهوه باشد.

پس از شکسته شدن پالپ درون دستگاه پالپر دانه ها وارد غربال یا الک می شوند اکنون این دانه ها دارای اندکی پالپ و موسیلاژ و پارشومنت هستند  ، بعدها می توان از پارشومنت هم بعنوان سوخت و یا کود استنفاده کرد.(در مطالب بعدی به ان اشاره خواهد شد)

همانطور که مشاهده کردید در اینجا از نیروی آب برای جداسازی و همینطور برای انتقال دانه ها استفاده می شود ، وسایل و ابزارهای این کار در مزارع  معمولا روی زمین شیبدار قرار می گیرد جهت انتقال راحت تر گیلاسها ، در این مرحله باید آب کافی در دسترس باشد هرچند که در ابزار و وسایل مدرن این قابلیت وجود دارد که آب کمی استفاده شود وهمچنین آبی که استفاده میشود دوباره باز یافت شده و استفاده مجدد گردد.

دو نوع دستگاه پالپر وجود دارد ، درام پالپر و دیسک پالپر ، در درام پالپر گیلاسها در طول کانالهایی حرکت داده شده و از غلتکهایی که دارای گره هستند می گذرند ،در دیسک پالپر گیلاسهای قهوه بر روی صفحه هایی که حرک دورانی دارند حرکت می کنند ، هر دو پالپر دارای تیغه های قابل تنظیم هستند که فشار وارد شده روی گیلاسهای قهوه را تنظیم می کند و یا می تواند بر اساس گونه های مختلف قهوه تنظیم و سازگار گردد.

همانطور که در بالا ذکر شد ، گیلاسهایی که زیر آب قرار می گیرند می توانند بر اساس استحکام پالپ و رسیدگی و یا کال بودن جدا شوند ، گیلاسهای کاملا رسیده دارای پالپ نرم بوده از این رو در پالپر به راحتی باز و جدا می شوند بر خلاف گیلاسهای کال و سبز که بصورت دست نخورده و سالم از پالپر جدا می شوند زیرا پالپ آنها از استحکام بالایی برخوردار است ، جداسازی پوست و پالپ از دانه هایی که اکنون دارای پارشومنت هستند توسط الک و بصورت مکانیکی صورت می گیرد.

در درام پالپر در این قسمت درامی وجود دارد که می چرخد و غربال می کند و در دیسک پالپر یک غربال صاف و مسطح وجود دارد ، فشار پالپر در مرحله اول باید خیلی کم تنظیم شود به علت اینکه دانه های کال و نیمه کال زخمی نشوند ، اگر فشار بالا باشد اینها نیز زخمی می شوند و پالپشان کنده می شود.

قهوه یی که از گیلاسهای کال تهیه می شود بصورت جداگانه خشک می شود و دارای کیفیت پایینی است ، البته از لحاظ اقتصادی جای سوال وجود دارد ، چرا که هزینه یی که برای تولید قهوه از این گیلاسها  صرف می- شود از سود حاصل از فروش آنها بیشتر است.


خانه قهوه تخصصی ایران / محمدرضا پور رسول


بازدید کننده گرامی : خانه قهوه تخصصی ایران Scairan مرکزی است تحقیقاتی،آموزشی که در زمینه آموزشهای تخصصی قهوه و همچنین پژوهش و مشاوره در صنایع قهوه فعالیت دارد.خواهشمندیم نظرات و پیشنهادات خود را جهت پیشبرد بهتر فعالیت این مرکز برای ما ارسال فرمائید. همچنین استفاده از مطالب ومحتوای وب سایت جهت امورمرتبط به آموزش قهوه باذکر منبع بلامانع می باشد.