Specialty Coffee Association

IRAN
 

ناآرامی در نیکاراگوئه برخی از مسیرهای صادراتی را مختل می کند *


ناآرامی در نیکاراگوئه برخی از مسیرهای صادراتی را مختل می کند *

Lily Kubota | May 23, 2018

(یادداشت سردبیر: برای نشان دادن اطلاعات جدید تیتر این مقاله نسبت به زمان انتشار اولیه آن تغییر کرده است. داستان زیر به روز شده است که شامل یک منبع اضافی، بنجامین وینر از تولید کنندگان قهوه کوهستان طلایی (Gold Mountain Coffee) است که در نسخه اصلی منتشر نشده است .)

اعتراض ماهانه در نتیجه خشونت و ناآرامی های مدنی در نیکاراگوئه باعث توقف حمل و نقل قهوه نیکاراگوئه در فصل برداشت اخیر شده است. اعتراضات دانشجویان دانشگاهی علیه دولت دانیل اورتگا رئیس جمهور نیکاراگوئه آغاز شد و براساس آخرین گزارش ها، درگیری های شدید میان معترضان و پلیس باعث مرگ 76 نفر و زخمی شدن 900 نفر شده است. این اعتراضات در پاسخ به قانون اصلاحات اجتماعی که به دنبال افزایش سهم کارگران و کاهش حقوق بازنشستگی بازنشستگان بود انجام شد. اگرچه قانون در ظرف چند روز لغو شد، اما ناآرامی با حضور گستردۀ نیروهای دولتی همچنان ادامه دارد. هفته گذشته، دولت یک جلسه با کمیسیون بین المللی آمریکا در حقوق بشر (IACHR) داشت و روز دوشنبه در یک گزارش اولیه نقض حقوق بشر را اعلام کرد است. همچنین حکومت را به تصویب رسانیدن تدابیر امنیتی "حق کامل آزادی بیان، جمع آوری صلح آمیز و مشارکت سیاسی " ملزم کرد. در همین حال بر اساس برخی منابع، پس از اعتصاب تاکسی ها در اوایل ماه جاری در ماناگوا که به دلیل افزایش دولت قیمت سوخت بود - و باعث مرگ نفراتی و سوختن تعدادی ماشین شد - تمام بخش حمل و نقل ملی تحت تاثیر قرار گرفت و حرکت محموله های قهوه مختل شد.


شرکت تجاری قهوه سبز کاروالا قهوه (Caravela Coffee) که در نیکاراگوئه فعالیت دارد اخیرا در مورد این وضعیت به  تهیه کنندگان و خریداران هشدار داده است. ویلیام اورتیز، مدیر ملی شرکت کاروالا در نیکاراگوئه، در ایمیلی اشاره کرد: " برای برآورده ساختن تعهدات ما از نیکاراگوئه در تلاشیم و ما همچنان به دنبال راه حل خواهیم بود، و به دنبال حفظ امنیت برای مردم و قهوه هستم." اورتیز به Daily Coffee News گفت بدون شک، این وضعیت بر همه تاثیر می گذارد. "ما اکنون قادر به صادرات قهوه نیستیم، زیرا جاده ها مسدود شده اند و ناامنی زیادی وجود دارد. بنابراین، درآمد لازم برای پرداخت به تولیدکنندگان را نداریم. " سایر شرکت های قهوه تحت تأثیر مشکلات ناشی از اعتراض قرار نگرفته اند. بنجامین وینر، رئیس و مدیر عامل شرکت صادراتی قهوه کوهستان طلایی (Gold Mountain Coffee) گفت: "تا کنون ما هیچ مشکلی نداشتیم تا اینکه صادرات قهوۀ ما با این اعتراضات همزمان شد." "با اینکه موانعی در این کشور وجود دارد اما ما صادرات را متوقف نکرده ایم." شرکت کاراولا گفت، برای اینکه این ضرر تا آنجا که ممکن است برای تولید کنندگان کاهش یابد، با 70 درصد قیمت بازار قهوه خود را به پیش ببرید تا آنها بتوانند فعالیت های مزرعه ای روزانه خود را ادامه دهند و  پس از صادرات 100 درصد قیمت ها پرداخت می شود. اورتیز گفت: "با قیمت های پایین بازار، تولید کنندگان پول بسیار کمی برای بازپرداخت بدهی های خود از بانک ها دارند." "این به نوبه خود به این معنی است که آنها نمیتوانند اعتبار بیشتری از آنها دریافت کنند. این زنجیره ای است که در آن ضعیف ترین و کوچکترین تولید کنندگان قهوه بیشترین آسیب را می بینند. » از آنجایی که فصل نهایی صادرات در نیکاراگوئه از آوریل تا ژوئیه است، اکثر قهوه های مخصوص هنوز صادر نشده است. به گفته اورتیز، اگر وضعیت به سرعت بهبود نیافت، ممکن است کشاورزان منابع کافی برای پرداخت هزینه های کود، هرس کردن و بازسازی قبل از برداشت بعدی را نداشته باشند، که این باعث کاهش حجم و کیفیت محصول می شود. اوریتز گفت: "قهوۀ آماده ارسال است، اما خطوط حمل و نقل اجازۀ حرکت به سمت بندر را نمی دهد." "ما قصد داریم به محض آرام شده اوضاع، محموله های خود را دوباره راه اندازی و ارسال کنیم. ما صمیمانه امیدواریم که با ورود کمیسیون، وضعیت بهبود یابد تا تمام فعالیت ها بتوانند به حالت عادی برگردند. " وینر مدیر عامل شرکت صادراتی قهوه کوهستان طلایی (Gold Mountain Coffee) گفت: برخی اقدامات پیشگیرانه و مشاوره ای برای حفظ کارکنان شرکت برای اجتناب از اعتراض انجام شده است. او گفت: "تولید کنندگان قهوه از ما در مورد وضعیت نیکاراگوئه پرسیدند و ما برایشان توضیح دادیم." "شرکت ما هیچ مشکلی با صادرات ندارد." اوریتز مدیر شرکت Caravela در مورد اعتراضات و اعتصاب حمل و نقل گفت: "معترضان خواهان رنج  مردم برای و یا سقوط کشور نیستند. مبارزه آنها با دولت است نه با مردم. متاسفانه، پلیس همچنان به حملۀ به معترضین در چندین قسمت از کشور ادامه می دهد و بنابراین بسیاری از جاده های اصلی کماکان مسدود است. "

لیلی کوباتا

لیلی کوباتا مدیر دیجیتال Daily Coffee News توسط مجله Roast است. او در جنوب کالیفرنیا مستقر است.