Specialty Coffee Association

IRAN
 

دکتر کافی - هفته اول مهر ماه


دکتر کافی - هفته اول مهر ماه

موضوع : چطور می توانیم  قهوه ترک عالی تهیه کنیم ؟
 
  • سلام دکتر کافی .. سوال من میتواند پرسش بسیاری از دیگر هموطنان عزیزمان نیز باشد .  من میخواهم بدانم بهترین روش تهیه قهوه ترک چیست ؟  ممنون میشوم راهنماییم کنید .
 
         رامین حیدری از تهران
 
 
 
دکتر کافی :
 
دوست عزیز ،
 
همانطور که فرمودید مخاطب این سوال می تواند گروه بسیار بزرگی از مردم کشورمان باشد .
قهوه ترک نام های دیگری چون سزوه ، ایبریک هم دارد . در کشورهای اروپای مرکزی ، ترکیه ، ایران ، سوریه و ... این قهوه با روشها و متدهای تقریبا متفاوتی تهیه می شود که در  اکثر این متدها نتایج قابل قبول کسب ولی بعضی از مواقع اصول پایه ای استخراج قهوه نقض و قهوه نا مناسبی بدست می آید .
 
شما می توانید با مطالعه و تمرین روشی که در ذیل برایتان می نویسم ، قهوه ترک خوش عطر و طعم و به قولی قهوه ای حرفه ای تهیه کنید .
  • مرحله اول : دانه های قهوه باید به ریزترین اندازه آسیاب شده باشند . 
  • مرحله دوم : ابتدا آب سرد را درون قهوه جوش بریزید . برای اندازه گیری از فنجانهای قهوه ترک استفاده کنید . به ازای هر فنجان قهوه معادل 3/4 همان فنجان را با آبسرد پر کرده و داخل قهوه جوش بریزید .  سطح آب باید تا ابتدای گردنه یا تنگی قهوه جوش برسد و از آن بالاتر نرود و گرنه سر ریز می شود .
  • مرحله سوم : اکنون پودر قهوه را به آب اضافه کنید . به ازای هر فنجان قهوه خوری آب دو قاشق چای خوری قهوه . یا به ازای هر 60 میلی لیتر اب ، 7 تا 10 گرم قهوه به آب اضافه کنید .
  • مرحله چهارم : می توانید در صورت تمایل به ازای هر دو قاشق چای خوری پودر قهوه یک قاشق چای خوری شکر نیز به قهوه اضافه کنید . توجه داشته باشید که باید در این مرحله و قبل از روشن کردن اجاق مخلوط را هم بزنید تا شکر به خوبی در اب حل شود .
  • مرحله پنجم : وقتی شکر کاملاً در آب حل شد ، اجاق گاز را روشن کنید . با شعله ای متوسط رو به کم . اگر زیاد باشد قهوه تان خواهد سوخت . در این مرحله قهوه تان را هم نزنید و تنها نظاره گر فرآیند باشید .
  • مرحله ششم : پس از گذشت زمان اندکی حدود 2 دقیقه و زمانی که حرارت قهوه به حدود 70 درجه می رسد شروع به حباب زدن از کناره ها می نماید. از جمع شدن حباب ها حالتی بر روی سطح قهوه به وجود می آید که آن را اصطلاحا " خامه قهوه ترک" می نامند . در این مرحله آنرا از روی حرارت بردارید تا حرارت و خامه هر دو کمی فروکش کنند . هرگز اجازه ندهید حرارت به بالاتر از 75 درجه برسد . زیرا مزه قهوه بیش از حد استخراج خواهد شد .
  • مرحله هفتم : قهوه جوش را مجدداً  به آرامی و دقت  بر روی شعله کم قرار دهید  و سه بار این عمل را تکرار نمایید تا خامه قهوه قوام بیاید . دقت کنید که در این مرحله قهوه به قل زدن نیفتد .
  • مرحله هشتم :  قهوه را به آرامی در فنجان بریزید .  بهتر است قهوه  را کمی در فنجان اول و کمی در فنجان دوم بریزید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا فنجانها پر شود . این کار باعث می شود کیفیت قهوه هر دو فنجان یکسان باشد.
 
 
 
                                                                                               ارادتمند  دکترکافی
 
 
 
 
سوالات خود را از دکتر کافی در زمینه هنر و صنعت قهوه به آدرس [email protected] ارسال فرمایید.