Specialty Coffee Association

IRAN
 

آداب و مراسم قهوه خوری در اعراب خوزستان *


آداب و مراسم قهوه خوری در اعراب خوزستان *

خیلی ها بر این تصورند که چای یک نوشیدنی شرقی و قهوه یک نوشیدنی غربی است و از کشورهای اروپایی به ایران وارد شده. اما واقعیت این است که قهوه هم مانند چای از شرق به غرب رفته و فراگیر شده است. در ایران نیز سابقه قهوه نوشی به قرن ۱۶ میلادی بر می گردد. در استان خوزستان و در میان عرب های ساکن در این استان سنت قهوه نوشی آداب و رسوم ویژه ای دارد که هنوز هم با رعایت همه جزییات مراسم آن برگزار می شود.
 
عرب ها در میهمانی خود پس از سلام و خوش آمدگویی بلافاصله با قهوه از میهمانان خود پذیرایی را شروع می کنند. برای تهیه و توزیع قهوه مجموعه وسایلی ویژه لازم است.
 
  • وسایل تهیه و توزیع قهوه 
 
عرب های خوزستان خود به وسایل آماده سازی قهوه و پذیرایی از میهمان «المعامیل» می گویند. المعامیل شاملی وسایلی می شود به این شرح:
 
«المحماس»: ظرفی استوانه ای شکل که داخل آن دارای گودی است و برای بو دادن و برشته کردن و تغییر شکل دادن دانه های قهوه خام از آن استفاده می شود.
 
«الجمر»: هاون نوعی ظرف استوانه ای شکل و دارای گودی زیاد که از فلزی سخت ساخته می شود، الجمر دسته ای جداگانه دارد به نام «قضیب» که برای کوبیدن وآسیاب کردن دانه های بو داده شده قهوه از آن استفاده می شود.
 
«گم گم» و «دله»: برای جوشاندن و آماده سازی نهایی قهوه از این دو ظرف خاص استفاده می شود.  گم گم همان قهوه جوش اما با شکل و طراحی خاصی است که در آماده سازی اولیه قهوه و جوشاندن آن به میزان کافی از آن استفاده می شود. ظرف کوچکتر نیز که به صورت کامل مشابه گم گم است و تنها اندازه ای کوچکتر دارد به «دله» مشهور است که برای دم کردن قهوه و پذیرایی از میهمان از آن استفاده می شود.
 
«فنیان»: فنجان یا نوعی استکان که بدون هرگونه دستگیره است و برای تعارف کردن قهوه به میهمان مورد استفاده قرار می گیرد.
 
  • نحوه پذیرایی با قهوه در خوزستان
 
با آماده شدن قهوه و زمان پذیرایی این کار به شیوه و رسومی خاص شروع می شود. برخی از بخش های لازم الاجرای این مراسم به این شرح است: عرب ها خود به کسی که قهوه را به میهمان تعارف می کند، ساقی می گویند. اگر میهمان متوجه حضور ساقی نشود فنجان را به دله می زند تا مهمان با شنیدن آن صدا متوجه شود که قهوه برای او ریخته شده است.
 
هر فنجان قهوه ای که در این مراسم نوشیده می شود اسمی منحصر به فرد دارد، بر این اساس فنجان اول «الهیف » و همینطور به ترتیب فنجان های بعدی «الضیف» و «الکیف» و «السیف» نام دارند.
 
ساقی یا میزبان دله را در دست چپ و فنجان را در دست راست خود می گیرد و باید به صورت ایستاده و با کمر خم شده فنجان را به میهمان تعارف کند. میهمان نیز باید آن را با دست راست بگیرد و باید بدون اینکه فنجان را بر روی زمین بگذارد قهوه را میل میکند. گرفتن قهوه تعارف شده با دست چپ در فرهنگ عرب ها توهین به شمار می آید.
 
اولین فنجان قهوه را پدر و یا بزرگ خانواده میزبان می نوشد، میزبان معمولاً نخستین فنجان را خود می نوشد تا سالم بودن آن برای مهمان مشخص شود.» بعد از آن پذیرایی از سادات مجلس شروع می شود. نخستین سید فنجان را می گیرد. بعد فنجان بعدی به نفر سمت راست او تعارف می شود. کسی که سمت چپ سید و یا شیخ می نشیند نباید دستش را برای گرفتن فنجان بالا بیاورد و براساس رسم و رسوم، فنجان باید از سمت راست گردانده شود تا آخرین نفری که فنجان قهوه را می گیرد کسی باشد که سمت چپ همان سید یا شیخ نشسته است.
 
میمهان هرگز حق حمل دله را ندارد،  در صورت بودن پسران در مجلس پدر نباید قهوه را تعارف کند و این وظیفه همیشه برعهده بزرگترین پسر خانواده است.
 
در صورت نوشیدن فنجان اول و تمایل برای صرف دومین فنجان باید بدون هیچ حرکت یا حرفی فنجان را به ساقی تحویل داد و در صورتی که میلی به نوشیدن دومین فنجان نبود باید فنجان خالی را به سمت راست و چپ تکان داد و آن را به ساقی تحویل داد. البته تکان دادن فنجان فقط مخصوص مردان است و اگر زنی خواست همین مفهوم را به ساقی برساند تنها کافی است فنجان را به پهلو بخواباند.
 
فنجان دوم یا الضیف چه نوشیده شود و چه نوشیده نشود در خود پیامی ویژه دارد، وقتی دومین فنجان به میهمان تعارف شد او موظف است آن را بنوشد. مگر در مواقعی که میهمان از شیخ یا ساقی خواسته ای داشته باشد که در این صورت فنجان را از دست ساقی گرفته و سپس آن را روی زمین می گذارد. وقتی قهوه خورده نمی شود، شیخ می فهمد آن فرد قصد دارد درخواست یا مطلبی را بیان کند.
 
برای نوشیدن فنجان سوم یا الکیف میهمان فنجان را تکان نمی دهد و میزبان می داند که او می خواهد دوباره قهوه بنوشد. در صورت رسیدن نوبت به فنجان چهارم یا السیف میهمان فنجان را تکان نمی دهد و این خود پیام دیگری است برای میزبان. وقتی میهمان فنجان چهارم را می نوشند با کار خود به شیخ یا ساقی مجلس می گوید با او پیوند برادری بسته است و در همه حال چه شادی و چه غم در کنار او خواهد بود.
 
  • سابقه قهوه در ایران
 
یکی از اسناد موجود در باره سابقه نوشیدن قهوه در ایران روایات جهانگردان غربی از آداب نوشیدن قهوه در این کشور است. جهانگرد ایتالیایی «پیترو دلا واله» که در زمان شاه عباس به ایران سفر کرده است در سفرنامه ی خود دستور تهیه و نحوه نوشیدن قهوه را نوشته است.
 
هم چنین «آدام اولئاریوس» آلمانی که در زمان شاه صفی پسر شاه عباس به اصفهان سفر کرده است در سفرنامه خود در قسمت مربوط به رخدادهای سال ۱۶۳۷ میلادی از قهوه و قهوه خانه چنین نوشته است: « قهوه خانه (cahwa chane) جایی است که در آن تنباکو مصرف می کنند و آب سیاهی را می نوشند که بدان «قهوه» می گویند. در جای دیگر در همین سفرنامه آن جا که درباره ی زندگی اجتماعی ایرانیان خواهم نوشت دوباره بدان خواهم پرداخت. شاعران و تاریخ دانان ایرانیان از مشتریان دائم این جاها هستند و بدین ترتیب در سرگرم کردن جمع نقش دارند.»
 
گفته می شود در زمان شاه عباس قهوه خانه های فراوانی در شهر اصفهان وجود داشت و بسیاری از بزرگان شهر همچون میرداماد و شیخ بهایی و دیگران در آنها رفت و آمد داشتند. قهوه خانه ها، مرکزی برای تفریح و سرگرمی و البته گفت وگوهای علمی و ادبی و فرهنگی بود. شاعران غروب ها در قهوه خانه ها جمع می شدند و شعرهای تازه ی خود را می خواندند.
 
حالا در بیشتر قسمت های ایران از قهوه و قهوه نوشی به عنوان نوشیدنی و سنتی قدیمی خبری نیست. اما در استان خوزستان این رسم همچنان به قوت خود باقی است و قهوه به عنوان یک نوشیدنی سنتی و همیشگی در میهمانی های عرب های این استان حاضر است.
 
وقتی از بزرگان قوم عرب در خوزستان در باره سنت قهوه نوشی بپرسی بیشتر آنان به روایتی اشاره می کنند به این شرح:« اولین کسی که گیاه قهوه را کشف کرده چوپانی بوده که گوسفندان خود را برای چرا به منطقه ای خاص می برد، گوسفندان بعد از چرا در آن نقطه انرژی فراوانی می گرفتند و چوپان متعجب از این واقعه چند بار منطقه چرا را با دقت جستجو کرد تا در نهایت متوجه شد گوسفندان در آن منطقه خاص از دانه هایی می خورد که آن همه انرژی می گیرد و آن دانه ها دانه قهوه بوده که آن چوپان نیز از آنها استفاده کرده و به مرور در بین اعراب خوردن قهوه مرسوم شده است.»
 
در یکی از رایج ترین روایات درباره چگونگی رواج قهوه در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان آمده است «دانه های قهوه از اتیوپی برای کشت و تجارت به یمن آورده شد و از آنجا به سایر شهرهای جزیره العرب نظیر مکه و مدینه راه یافت، سفر حجاج و تجار دیگر کشورهای مسلمان به حجاز تجارت قهوه را به ایران و عثمانی (ترکیه، سوریه و عراق کنونی) هموار کرد. تا پایان قرن 16 میلادی تقریبا تمامی مسلمانان ساکن خاورمیانه با قهوه آشنا شدند و اولین قهوه خانه در شهر قسطنطنیه در سال 1554 میلای آغاز به کار کرد.»
 
در طول حضور قهوه در جوامع مسلمانان چندین بار مصرف قهوه از سوی حکام شرع و مفتیان ممنوع شد اما این امر از رشد محبوبیت قهوه در بین مردم کم نکرد.
 
 
 خانم مریم متینی / خانه قهوه تخصصی ایران