Specialty Coffee Association

IRAN
 

قهوه، چای یا میو ؟


قهوه، چای یا میو ؟

 
شنبه گذشته اولین” کافه گربه” در شهر مونترال کانادا افتتاح شد .
تنها تفاوت عمده این قهوه فروشی با دیگر کافه ها در این است که هشت گربه چاق و چله در این محل بصورت شبانه روزی زندگی می کنند .در کنار میز و صندلی های متداول در قهوه فروشیها ، فضای این محل مملو از وسایل بازی برای گربه ها می باشد ، همچنین محلی چند طبقه برای زندگی آنها در نظر گرفته شده است.
 
خانم نادین اسپنسر مجری این طرح کسب در مونترال می گوید : این مدل کافه در آسیای جنوب شرقی بسیار متداول و به تازگی نیز طرفدارانی در اروپا پیدا کرده است.  ما فکر کردیم چرا ما این کار را در مونترال انجام ندهیم . به نظر ما شرایط مونترال به نحوی است که براحتی این مدل کسب را قبول می کند.
او معتقد است دانشجویان خارجی بسیاری در این شهر زندگی می کنند که موانع متعددی برای نگهداری گربه در آپارتمان هایشان دارند .یکی از عمده ترین موانع ، ممنوعیت حضور حیوانات خانگی در بسیاری از آپارتمانهای اجاره ای می باشد. 
 
خانم اسپنسر مدعی است که ما اولین” کافه گربه” امریکای شمالی هستیم و اضافه می کند که شعباتی در شهرهای تورنتو ، ونکوور و همینطور حومه شهر مونترال در دست احداث می باشد .
جمعیت بسیاری در روزهای شنبه و یکشنبه برای افتتاح”  کافه گربه” در خیابان Saint-Denis جمع شده و نظراتشان را به خانم اسپنسر و شرکا او اعلام کردند. یکی از این مشتریان خانم میشل لو است که از تورنتو آمده تا در افتتاح کافه گربه حضور داشته باشد . خانم میشل می گوید که عاشق گربه است و امیدوار است که شعبه تورنتو بزودی افتتاح شود . 
ایشان فضای اولین  “ کافه گربه  “ را بسیار جالب می داند و معتقد است که ما می توانیم ضمن نوشیدن قهوه با گربه ها بازی کنیم که به مراتب بهتر از بازی کردن با گوشی موبایل است .
 
یکی از اهدافی که خانم اسپنسر در این مدل کسب دنبال می کند این است که به تعدادی از گربه ها شانسی دوباره برای زندگی راحت در کنار انسانها بدهد. هشت گربه ای که در “ کافه گربه “ زندگی می کنند از مرکز حمایت از حیوانات SPCA به این محل آورده شده ان و حالا به جای زندگی در قفسهای کوچک ، در محلی راحت و در ارتباط مستقیم با مهر مردم زندگی می کنند.
در انتهای سالن کافه ، فضای خصوصی برای استراحت و محلی برای سرویس بهداشتی در نظر گرفته شده است که همواره در دسترس گربه ها می باشد .
نکته جالب این است که مدیریت “ کافه گربه”  با نامگذاری تک تک گربه ها به دنبال پیوند عمیق تری ما بین مشتریان و گربه ها می باشد .
 
بعنوان یک خواننده ایرانی ، اکثر ما به محض برخورد با چنین موضوعاتی سریعاً به مقایسه وضعیت خودمان با خارجی ها پرداخته و اغلب شروع به تمجید و تعریف از آنها می کنیم ولی بهتر است قبل از مقایسه گربه های تهرانی محله تان با گربه های"کافه گربه " مونترال ، به نکات ذیل توجه کنید :
 
آب و هوای تهران چهار فصل و معتدل است و شرایط زندگی برای گره ها خارج از محیط بسته نیز وجود دارد . ولی در مونترال گربه ای اگر جسارت به خرج دهد و در زمستان از خانه خارج شود ، با وجود سرمای منفی 20 درجه ، شانسی برای بازگشت نخواهد داشت !! در صورتی که گربه های تهران چنین سرمایی را هرگز تجربه نخواهند کرد .
 
گربه های تهرانی به صورت آزاد زندگی می کنند  ولی در مونترال گربه های بدون صاحب توسط  SPCA جمع آوری می شوند و این سازمان  مدت زمان معینی تلاش می کند تا سرپرستی برای حیوان پیدا کند و نهایتاً در صورت عدم موفقیت در پیدا کردن خانواده میزبان، بدلیل عدم وجود امکانات نگهداری کافی ، آنها را معدم می کنند !!
 
شرایط محیط زیستی گربه ها در تهران بسیار متفاوت است . بسیاری از آنها چه بخواهیم و چه نخواهیم در حیاط  و فضاهای خاص خانه ، رستورانها و غیره زندگی می کنند. معمولاً ایرانیان با ذوق ، اسامی نیز برای این گربه ها در نظر میگیرند و آنها را به اسم صدا میزنند.
 
کلام آخر ، با نگاهی به مدل “ کافه گربه”  مونترال و مقایسه آن با نحوه ندگی گربه های تهرانی ، می توانیم بگوییم که خوشبختانه گربه های ما اوضاعشان خیلی هم بد نیست !!
 
 
آدرس کافه گربه :
Le Café Des Chats, 3435 Rue Saint-Denis , Montreal   QC , H2X 3L1
Tell :  1 (514) 965-2138
 
برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت http://www.lecafedeschats.ca ذیل مراجعه فرمایید.
 
گردآوری : ح . مرتضوی