Specialty Coffee Association

IRAN
 

اینجا ویتنام و کافی شاپ هایی که کتاب تعارف می کنند.


اینجا ویتنام و کافی شاپ هایی که کتاب تعارف می کنند.

 
این روزها در جامعه ویتنام کسی برای کتاب خواندن وقت ندارد ولی افتتاح و توسعه کافی شاپ های مجهز به کتابخانه آنهم درچنین مکانهایی که توقفگاه موقت مردم است، به امر کتابخوانی در نسل جدید کمک زیادی می کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از ویتنام نت، در کشور ویتنام برای جذب توریست و ایجاد علاقه در بین جوانان برای کتابخوانی، رستورانهایی با عنوان «کافی شاپ کتاب» ساخته شده است.
 
«تونا هویان» دانشجوی دانشگاه تکنولوژی «هو چی مین» می گوید دانشجویان و حتی دانش آموزانی را می بینید که در کافی شاپ ها وقت خود را سپری می کنند و بهترین فرصت است تا به آنها کتاب تعارف کنید و خیلی جالب است که در کافی شاپ به جای چای یا قهوه کتاب تعارف کنند.
 
«پام وان دویان» دانشجوی دیگری است که درباره این طرح معتقد است برای دانشجوهایی که توانایی خرید کتاب ندارند،نشستن در رستوران و پرداخت پول چایی با هدف خواندن کتاب، می تواند بسیار مفید باشد.
 
وی تاکید می کند بسیاری از دانشجوهای این کشور نمی توانند کتابهای نو بخرند و باید از همین روش ها برای افزودن اطلاعات خود استفاده کنند.
 
به گفته بسیاری از دانشجوهای ویتنامی البته استفاده از کتابخانه ها و کتابفروشی ها هنوز هم در این کشور رونق خاصی دارد ولی کافی شاپ های جدید فرهنگ کتابخوانی را ارتقاء داده است.
 
بسیاری از این کافی شاپ ها کتابهایی به زبان ویتنامی و زبانهای خارجی به دانشجوها ارائه می کنند. به عنوان مثال کافی شاپ «هاب بوک» در مرکز شهر علاوه بر تامین نیازهای مخاطبان خود با کتابهای عامه پسند مثل رمان و داستان، مجموعه کاملی از کتابهای علمی و دینی را برای سایر مشتری های دانشجوی خود عرضه می کند.
 
خواننده ها تا هر وقت بخواهند می توانند به مطالعه کتاب بپردازند. «هانگ آن تو» مالک کافی شاپ هدف از افتتاح بخش کتابخانه در محل کسب خود را جذب مشتری های دانشجو و همچنین علاقه مند کردن حوانان و نوجوانان به کتابخوانی عنوان می کند.
 
وی می گوید در کافی شاپ او حدود 6هزار کتاب با موضوعات مختلف وجود دارد که برای اقشار مختلف جامعه ویتنامی مفید بوده و این روزها در جامعه ویتنام کسی برای کتاب خواندن وقت نمی گذارد و حداقل افتتاح این گونه کافی شاپ ها به عنوان محل توقف موقت ایده خوبی محسوب می شود.

خانه قهوه تخصصی  ایران / کورش اشکبوس