Specialty Coffee Association

IRAN
 

هنر پیشه ها کافه دار شده اند و فوتبالیست ها رستوران دار


هنر پیشه ها کافه دار شده اند و فوتبالیست ها رستوران دار

مشخص نیست چرا ستاره های سینما ، خوانندگان مشهور موسیقی پاپ و حتی بازیکنان و مربیان فوتبال در سالهای اخیر کافه داری و رستوران داری را به سر در سینماها یا قبضه کردن سالن های بزرگ اجرای موسیقی و حضور در بازی های تیم ملی و لیگ های برتر ترجیح داده اند. این گزارش در بررسی خود از این پدیده به اطلاعاتی در خصوص برخی ستاره های سینما ، خوانندگان موسیقی پاپ و فوتبالیست ها دست یافته است که براساس آن مشخص شد بهرام رادان ستاره سینما ، اشکان خطیبی بازیگر سینما و تلویزیون ، لیلا حاتمی و همسرش علی مصفا و شهاب حسینی بازیگر سینما ، رضا صادقی ، حمید عسگری ، حمید خندان و سعید شجاعی از خوانندگان موسیقی پاپ و یحیی گل محمدی ، مجتبی جباری و چند تن از بازیکنان و مربیان فوتبال در کنار فعالیت های هنری و ورزشی خود هر کدام به تاسیس کافه یا رستوران های فست فود اقدام کرده اند.

چه اتفاقی در جامعه ایرانی طی 10 سال اخیر رخ داده است که هنرمندان ، شخصیت های ورزشی و حتی ستارگان سینما در کنار فعالیت های هنری و ورزشی خود علاقمند به ایجاد رستوران ، فست فود ، رستوران یا کافه داری شده اند.

 

پول یا شهرت؟

آیا واقعاً یک هنر پیشه سینما که مبلغ قرارداد او برای یک فیلم ، دقیقه ای محاسبه می شود و گاه برای بازی در یک سکانس فیلم های سینمایی ده ها میلیون تومان در آمد دارد یا حتی یک مربی فوتبال که با قراردادهای میلیاردی سروکار دارد نیازمند درآمد فروش فست فود یا یک پرس غذای ایرانی و یا حتی نیازمند درآمد یک فنجان قهوه است که مشتری او در یک رستوران یا کافی شاپ بر روی پیشخوان اش می گذارد ؟ نگاه عمیق تر به این پدیده نشان می دهد که جامعه ایرانی در 10 سال اخیر دستخوش اتفاقات عجیب و پیچیده ای شده است .

مهتاب نخستین زن کافه دار در ایران است که بیش از یک دهه از فعالیت کافه داری اش در مناطق مختلف شهر تهران می گذرد . او که حالا یه کافه دار حرفه ای به شمار می آید. پدیده ی علاقمندی بازیگران و فوتبالیست ها به حرفه کافه داری را از این دریچه می گشاید.

" من فکر می کنم گرایش چهره های مطرح هنری و ورزشی ایران به مشاغل کافه داری و رستوران داری به مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه بر می گردد. تا چند سال اخیر بسیاری از مردم و تعداد بیشماری از جوانان ، علاقمند به حرفه بازیگری بودند بدون آنکه بدانند چه می خواهند و گویی حالا پدیده کافه داری با طرح دلایل مختلف مد این روزهای جوانان ایرانی و حتی آرزوی چهره های محبوب هنری و ورزشی شده است. "

او می گوید : در این سال ها من و همسرم به صورت کاملاً تخصصی در شغل کافه داری فعالیت کرده ایم . ارتباط با افراد در سطوح مختلف جامعه حداقل به من نشان داد برخی از مردم بیش از آن که به خواسته و هدف اصلی خود توجه کنند به این موضوع می پردازند که در اجتماع  و خارج از فضای شخصی چگونه دیده می شوند .

نکته جالب اینجاست که افراد عادی جامعه برای کسب شهرت ، پز اجتماعی و درآمد بیشتر به ایجاد کافه و رستوران روی می آورند اما گرایش هنرمندان و افراد صاحب نام به این حرفه را نمی توان به طور مشخص و دقیق مطرح کرد چراکه ممکن است هرکدام از آنها دلایلی مختلف برای این کار داشته باشند .

مهتاب معتقد است، کافه محل گذر فرهنگ و دانش است. برای اینکه افراد کنار هم بنشینند ، گفت و گو کنند و از کنار هم رد شوند تا صیقلی شوند و این برخلاف تصور برخی از مردم است که کافه را مکانی لوکس برای نوشیدن قهوه گرانقیمت می دانند. این تصور در برخی افراد به قدری پررنگ است که به جای پرداختن به استانداردها ، کیفیت و ماهیت این حرفه ، حضور در کافه ای که صرفاً صاحب آن یک هنرمند مشهور است کفایت می کند. اتفاقی که سبب شده سطح و نوع نگاه به این شغل تنزل پیدا کند .

او می گوید : در حال حاضر کافه دارها در موقعیتی قرار گرفته اند که بسیاری از مردم قصد کرده اند در کنار شغل خود کافه یا رستوران هم داشته باشند و این اتفاق از این منظر که به کافه داری به عنوان شغل تخصصی نگاه نمی شود آسیب های جدی را به این حرفه از سوی هر فردی خواه هنرمند خواه غیر هنرمند می تواند وارد کند .

 

سراب کافه داری

در حال حاضر مهمترین پرسشی که مطرح است به این نکته بر می گردد که آیا هدف چهره های مطرح هنری و ورزشی از تاسیس کافه یا رستوران در ارتباط قرار گرفتن با افراد و مردم جامعه است یا این که انتخاب این حرفه برای آن ها صرفاً جنبه اقتصادی دارد؟

اشکان خطیبی ، یکی از بازیگران تلویزیون و سینما به شمار می رود که نزدیک به سه سال است در تهران رستوران دارد. او بیش از آن که مسائل اجتماعی این پدیده را مورد اشاره قرار دهد به امنیت اقتصادی حرفه های هنری تاکید می کند .

خطیبی اعتقاد دارد ، افرادی که فعالیت هنری ، حرفه و پیشه آن ها محسوب می شود اگر از داشتن فرصت و فضاهای مختلف کاری محروم باشند ، قطعاً برای کسب درآمد به مشاغلی که مربوط به حیطه فعالیت آنها نمی شود روی می آورند .

او می گوید : اگر نیاز های یک نقاش به اندازه کافی تامین نشود و شرایط در گالری ها به گونه ای باشد که مردم برای خرید آثار هنری تعلل نکنند این هنرمند هیچگاه به خاطر شوقی که برای یک پاتوق دارد به دنبال تاسیس کافه یا رستوران نمی رود .

این بازیگر سینما و تلویزیون ادامه می دهد ، در حالی تعدادی از هنرمندان سینما به کافه داری و رستوران داری روی آوردند که خود من هم 3 سال رستوران داشته ام . اما به جرات می توانم بگویم  که این کار یک اشتباه است . داشتن رستوران یک حرفه کاملاً تخصصی و تمام وقت به شمار می رود و هیچ وقت نمی توان به آن به چشم یک شغل نیمه وقت نگاه کرد.

خطیبی اما به نمونه های نا موفق هنرمندانی که اقدام به تاسیس کافه و رستوران کرده اند ، اشاره می کند . او می گوید : بسیاری از سینماگران در حالی در سال های اخیر با انگیزه کسب درآمد بالا کافه زدند که با وجود کیفیت بالای سرویس رسانی و دیزاین ، به سود لازم دست پیدا نکردند و فعالیت های آن ها با شکست مواجه شده است.

او اما به تورم اقتصادی و مناسبات فرهنگی و اجتماعی که در ایران حاکم است اشاره می کند و می افزاید : تورم اقتصادی حاکم بر جامعه از یک سو و  و توقعاتی که مردم از یک هنرمند دارند از سوی دیگر سبب می شود هزینه های یک هنرمد چند برابر افراد عادی جامعه باشد و زمانی که این نیازها برآورده نشود ، بدون شک هر هنرمندی را وادار به انتخاب چنین شغل هایی می کند . خطیبی معتقد است اگر شرایطی فراهم شود که هنرمندان با فعالیت  در زمینه هایی چون برند سازی و تبلیغات به تامین نیازهای زندگی خود بپردازند دیگر دلیلی ندارد که خود را درگیر چنین معضل اجتماعی کنند.

 

کافه ها دور از خصلت اجتماعی

سید احمد محیط طباطبایی ، پژوهشگر و تهران شناس اما به این پرسش که چرا طبقات مرجع هنری و ورزشی به تاسیس کافه و رستوران می پردازند ، از زاویه دیگری نگاه می کند.

او می گوید : کافه مکانی برای نوشیدن و محلی برای فراغت و حتی تنهایی افراد است . در دهه های گذشته که قهوه خانه جایش را به کافه نداده بود، طیف های مختلف جامعه سعی می کردند برای خود کافه و محفلی درست کنند. چنانچه ما از دهه های گذشته کافه نادری و کافه های ادبا و شعرا را داشتیم . اما حالا تفاوت مادی موجب تفاوت در حضور آدم ها شده است.

به گفته محیط طباطبایی ، مدتهاست که از داشتن کافه های تخصصی دور مانده ایم و هدف از تاسیس کافه در میان چهره ای مطرح و هنرمند جامعه را سودآوری و منافع اقتصادی تشکیل داده است.

این پژوهشگر معتقد است ، در گذشته وقتی هنرمندان و ادبا در کافه نادری دور هم جمع می شدند هیچگاه از چهره های مطرح پول گرفته نمی شد . اما حالا  دیگر شاهد این نوع نگاه نیستیم . کافه ها هم اکنون تنها بحث اقتصادی را به دنبال خود می کشانند و هنرمند هم زمانی که می بیند بخش اقتصادی آن پررنگ است سعی دارد خودش بهره مند شود.

این در حالی است که کافه ها را باید جزو فضاهای فرهنگی جامععه قرار داد و به اعتقاد محیط طباطبایی نباید سعی کرد این حرفه از خصلت اجتماعی اش دور شود چرا که کافه ها افراد را از حالت انفرادی و مجزا خارج کرده و فعالیت های آنها را از حالت فردی به جمعی سوق می دهد.

 

 

 

 

 

 


اخبار

آزمون عملی دوره آموزشی باریستا ( متصدی کافی شاپ ) سازمان فنی و حرفه ای کشور
علاقمندان به دریافت گواهینامه بین المللی باریستا از سازمان فنی وحرفه ای می بایست پس از طی دوره های آموزشی در آزمونهای مهارتی شرکت و; نمرات لازم را کسب...


مراسم اهداء گواهینامه های دوره چهاردهم کاردان قهوه
چهاردهمین آئین اهداء گواهینامه به هنرجویان خانه قهوه تخصصی با حضور جمعی از هنرجویان و اعضاء در این مرکز برگزار ;گردید .;با آرزوی سلامتی و موفقیت روز ...


برشته کاری قهوه در منزل Home Coffee Roasting *
برشته کاری قهوه ساده است و یک مسیر خطی هنر آشپزی را دنبال می کند،;البته عوامل متعددی در آن می تواند تفاوتهای چشمگیری در نتیجه کار شما به وجود آورند.هر...


ترویج قهوه ترک در امریکای شمالی *
کامیونی با طراحی زیبای دوره عثمانی در کنار خیابان پنجم نیویورک ایستاده ، چند دختر و پسر با لباسهای سنتی ترکیه در حال سرو قهوه و پاسخ به سوالات رهگذران...


دوره آموزشی شکلات ساز با ارائه گواهینامه از طرف سازمان فنی و حرفه ای کشور
نام استاندارد آموزش شغل : شکلات سازشرح استاندارد : شکلات ساز شغلی است از مشاغل خدمات تغذیه که دارای شایستگی های انتخاب مواد پایه تشکیل دهنده شکلات و ک...


مقالات

هفت تا از بهترین قهوه سازهای سفری Mobile coffee maker *
وقتی با قهوه بیشتر آشنا می شویم وسواس و حساسیت بیشتری هم بهش پیدا می کنیم .قبلا هر جور; قهوه رو هر جائی می خوردیم برامون زیادمهم نبود و; به ریزه کاریه...


برداشت قهوه با کمک حیوانات Animal coffee harvest *
برخی از حیوانات علاقه زیادی به خوردن گیلاسهای رسیده قهوه دارند ، مخصوصا انهایی که شیرین بوده و عطر و طعم خوبی دارند ، گیلاسهای خورده شده توسط این جا...


قهوه و ورزش حرفه ای Coffee and professional sports *
اگر شما یک ورزشکار حرفه ای و همزمان یک قهوه باز هستید، این مطلب برای شما نوشته شده است. در این مطلب نکاتی مطرح میشود که باعث علاقه و وابستگی بیشتر شم...


قهوه امریکای مرکزی و جنوبی قسمت اول Central and south America Coffee *
امریکای مرکزی و جنوبی مناطق جدید و مدرن تولید قهوه می باشند. علیرغم اینکه این مناطق جدیدترین مناطق کاشت قهوه در جهان محسوب می شوند ولی توانسته اند بر...


رواج قهوه بخش اول Coffee goes public *
اولین قهوه خانه ها;qahveh khaneh;در قرن پانزدهم در محلی که امروز شبه جزیره عربستان نامیده می شودبه وجود آمد و خیلی سریع به دیگر شهرهای خاورمیانه نفوذ ...


مزرعه

خشک کردن قهوه با ابزار مکانیکی Mechanical Drying Process *
الف) دستگاه خشک کن عمودی;;در این دستگاه دانه های قهوه بر اساس خارج شدن هوای گرم از پایین دستگاه به سمت بالا حرکت می کنند و این جریان باعث خشک شدن د...


شستشو و جداسازی درون حوضچه غوطه وری Flotation Tank and Sorting
دراین مرحله گیلاسهایی که جمع آوری شده اند درون حوضچه های آب قرار می گیرند ، آنهایی که شناور هستند وروی آب قرار می گیرند از آنهایی که به عمق رفته اند...


طرح های مختلف کاشت در مزارع قهوه Coffee plantation Layout
کاشت گیاهان قهوه بصورت نرمال در قالب اشکال هندسی در زمین صورت می گیرد ، بطوریکه;کشاورز اطمینان حاصل کند که هر گیاه فضای کافی برای رشد دارد و همچنین د...


ارزش گذاری مقایسه ای Green bean Equivalent
اصطلاحی است که برای اهداف آماری توسط موسسه بین المللی قهوه معرفی شده است.برای داشتن 60 کیلوگرم قهوه سبز;120 کیلوگرم گیلاس خشک; مورد نیاز است.برای دا...


بازده در کشاورزی قهوه Coffee Yield
منظور از این اصطلاح مقدار قهوه سبزی است که از گیلاس قهوه به دست می آید ، به عنوان مثال بازده 6 به آن معنی است که 6 کیلوگرم گیلاس قهوه می تواند 1 کیلو...


تجارت

واردات قهوه سبز از کشورهای مبدا Importing Green Coffee Bean *
تنها دانه های قهوه سبز خامی می توان به کشور وارد کنید که در کشور مبدا تمامی مراحل مختلف فراوری و آماده سازی جهت صادرات را گذرانده باشند.به طور معمول ...


دسته بندی دانه های قهوه براساس اندازه Size Classification of green Coffee*
دانه های قهوه سبز نه تنها براساس خاستگاه ، موقعیت جغرافیایی ، گونه و طبقه بندی بر اساس عیوب ، معامله می شوند ، بلکه سایز و اندازه انها در پروسه فروش ...


بسته بندی قهوه سبز Coffee bag *
به طور متوسط وزن هر کیسه دانه قهوه سبز 60 کیلوگرم می باشد (برزیل) ، هر چند که در استرالیا کیسه هایی با وزن 20 کیلو گرم و همچنین در گویانا و گوادلوپ ...


مقیاس آگترون < Agtron Scale > چیست؟ *
ممکن است شما افرادی را دیده باشید که در رابطه با رنگ برشتهکاری قهوه بحث میکنند. هنگام بحث کردن در رابطه با رنگ قهوه،در حقیقت منظور روشنی و تیرگی قهوه ...


رکورد جدید 803 دلار برای 450 گرم قهوه پاناما گیشا فراوری خشک *
بالاترین قیمت برای قهوه سبز در پاناما با 803 دلار برای هر 450 گرم است. این قهوه از گونه عربیکای گیشا بوده و در مزرعه فامیلی لاماستوس در منطقة بوکوئت ک...


کتاب

قسمت 25-3- فرنچ پرس French Press
یکی از دستگاه‌های بسیار قدیمی و مرسوم برای دم کردن قهوه است. در دهه‌ی 1840 میلادی هنوز فرنچ پرسی بدین صورت وجود نداشت اما ایده‌ی اختراع دستگاهی ...


قسمت 25-4- قهوه ساز ناپولیتن فیلیپ Neapolitan coffee maker
6-4- قهوه ساز ناپولیتن فیلیپ قهوه‌جوش ناپولیتن بعضی‌ اوقات قهوه ساز دو طرفه نامیده می‌شود که نشان می دهد که این دستگاه چگونه کار می کند . ...


قسمت 25-5- قهوه ساز وکیوم پات
این ﻗﻬﻮه ﺟﻮش که ظاهری شبیه; یک ﺳﺎﻋﺖ شنی دارد، از 3 قسمت اصلی تشکیل شده که بر روي ﻫﻢ ﺳﻮار میﺷﻮند.قسمت زیرین، ﻣﺤﻔﻈـﻪ شیشه ای است که در آن آب می ریزند و ...


قسمت 25- 6- پرکولاتور perculator *
این دستگاه شامل محفظه‌ای برای جوشیدن آب، محفظه که فیلتر درون آن قرار گرفته و قهوه آسیاب شده را در درون آن می‌ریزیم است. در این روش آب در حال جوش به در...


قسمت 25-7- قهوه ترک ایبریک/ ترکی/ گریک
این ﻣﺘﺪ با اسامی بسیاری معرفی می شود که مشهورترین آنها می تواند قهوه ترک و یا قهوه گریک باشدوبا ریختن قهوه ای;که بصورت آردي آسیاب شده وآب بطور همز...


واژه نامه قهوه

جدا ساز چرخشی Cyclone Separator *
قسمتی از دستگاه برشته کاری قهوه برای جداسازی دود و ذرات (Chaff) که درفرآیند برشته کاری بوجود می اید ....


قهوه بدون کافئین Decaf Coffee *
قهوه بدون کافئین به روشهای متفاوتی تهیه می شود ولی نقطه اشتراک تمامی روشها این است که فرآوری بر روی قهوه سبز صورت می گیرد.دو روش رایج برای کافئین زدائ...


برشته کاری تیره Dark Roast *
درجه ای در برشته کاری قهوه که در آن دانه های قهوه به رنگ قهوه ای بسیار تیره یا مشکی در می آیند .این درجه از بو دادن باعث خروج روغنهای قهوه می شود و ظا...


سینی ریزش Drip Tray *
سینی در ماشین اسپرسو که فنجان را برای پر شدن روی ان قرار می دهند و برای جمع آوری سر ریز و چکه در زیر گروپ طراحی شده است....


دستگاه برشته کاری استوانه ای قهوه Drum Roaster*
دستگاه برشته کاری قهوه که دارای محفظه ای استوانه ای با حجم مشخصی برای فراوری قهوه می باشددر این روش برشته کاری قهوه; استوانه ها در حجمهای 100 گرم; الی...