Specialty Coffee Association

IRAN
 

هنر پیشه ها کافه دار شده اند و فوتبالیست ها رستوران دار


هنر پیشه ها کافه دار شده اند و فوتبالیست ها رستوران دار

مشخص نیست چرا ستاره های سینما ، خوانندگان مشهور موسیقی پاپ و حتی بازیکنان و مربیان فوتبال در سالهای اخیر کافه داری و رستوران داری را به سر در سینماها یا قبضه کردن سالن های بزرگ اجرای موسیقی و حضور در بازی های تیم ملی و لیگ های برتر ترجیح داده اند. این گزارش در بررسی خود از این پدیده به اطلاعاتی در خصوص برخی ستاره های سینما ، خوانندگان موسیقی پاپ و فوتبالیست ها دست یافته است که براساس آن مشخص شد بهرام رادان ستاره سینما ، اشکان خطیبی بازیگر سینما و تلویزیون ، لیلا حاتمی و همسرش علی مصفا و شهاب حسینی بازیگر سینما ، رضا صادقی ، حمید عسگری ، حمید خندان و سعید شجاعی از خوانندگان موسیقی پاپ و یحیی گل محمدی ، مجتبی جباری و چند تن از بازیکنان و مربیان فوتبال در کنار فعالیت های هنری و ورزشی خود هر کدام به تاسیس کافه یا رستوران های فست فود اقدام کرده اند.

چه اتفاقی در جامعه ایرانی طی 10 سال اخیر رخ داده است که هنرمندان ، شخصیت های ورزشی و حتی ستارگان سینما در کنار فعالیت های هنری و ورزشی خود علاقمند به ایجاد رستوران ، فست فود ، رستوران یا کافه داری شده اند.

 

پول یا شهرت؟

آیا واقعاً یک هنر پیشه سینما که مبلغ قرارداد او برای یک فیلم ، دقیقه ای محاسبه می شود و گاه برای بازی در یک سکانس فیلم های سینمایی ده ها میلیون تومان در آمد دارد یا حتی یک مربی فوتبال که با قراردادهای میلیاردی سروکار دارد نیازمند درآمد فروش فست فود یا یک پرس غذای ایرانی و یا حتی نیازمند درآمد یک فنجان قهوه است که مشتری او در یک رستوران یا کافی شاپ بر روی پیشخوان اش می گذارد ؟ نگاه عمیق تر به این پدیده نشان می دهد که جامعه ایرانی در 10 سال اخیر دستخوش اتفاقات عجیب و پیچیده ای شده است .

مهتاب نخستین زن کافه دار در ایران است که بیش از یک دهه از فعالیت کافه داری اش در مناطق مختلف شهر تهران می گذرد . او که حالا یه کافه دار حرفه ای به شمار می آید. پدیده ی علاقمندی بازیگران و فوتبالیست ها به حرفه کافه داری را از این دریچه می گشاید.

" من فکر می کنم گرایش چهره های مطرح هنری و ورزشی ایران به مشاغل کافه داری و رستوران داری به مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه بر می گردد. تا چند سال اخیر بسیاری از مردم و تعداد بیشماری از جوانان ، علاقمند به حرفه بازیگری بودند بدون آنکه بدانند چه می خواهند و گویی حالا پدیده کافه داری با طرح دلایل مختلف مد این روزهای جوانان ایرانی و حتی آرزوی چهره های محبوب هنری و ورزشی شده است. "

او می گوید : در این سال ها من و همسرم به صورت کاملاً تخصصی در شغل کافه داری فعالیت کرده ایم . ارتباط با افراد در سطوح مختلف جامعه حداقل به من نشان داد برخی از مردم بیش از آن که به خواسته و هدف اصلی خود توجه کنند به این موضوع می پردازند که در اجتماع  و خارج از فضای شخصی چگونه دیده می شوند .

نکته جالب اینجاست که افراد عادی جامعه برای کسب شهرت ، پز اجتماعی و درآمد بیشتر به ایجاد کافه و رستوران روی می آورند اما گرایش هنرمندان و افراد صاحب نام به این حرفه را نمی توان به طور مشخص و دقیق مطرح کرد چراکه ممکن است هرکدام از آنها دلایلی مختلف برای این کار داشته باشند .

مهتاب معتقد است، کافه محل گذر فرهنگ و دانش است. برای اینکه افراد کنار هم بنشینند ، گفت و گو کنند و از کنار هم رد شوند تا صیقلی شوند و این برخلاف تصور برخی از مردم است که کافه را مکانی لوکس برای نوشیدن قهوه گرانقیمت می دانند. این تصور در برخی افراد به قدری پررنگ است که به جای پرداختن به استانداردها ، کیفیت و ماهیت این حرفه ، حضور در کافه ای که صرفاً صاحب آن یک هنرمند مشهور است کفایت می کند. اتفاقی که سبب شده سطح و نوع نگاه به این شغل تنزل پیدا کند .

او می گوید : در حال حاضر کافه دارها در موقعیتی قرار گرفته اند که بسیاری از مردم قصد کرده اند در کنار شغل خود کافه یا رستوران هم داشته باشند و این اتفاق از این منظر که به کافه داری به عنوان شغل تخصصی نگاه نمی شود آسیب های جدی را به این حرفه از سوی هر فردی خواه هنرمند خواه غیر هنرمند می تواند وارد کند .

 

سراب کافه داری

در حال حاضر مهمترین پرسشی که مطرح است به این نکته بر می گردد که آیا هدف چهره های مطرح هنری و ورزشی از تاسیس کافه یا رستوران در ارتباط قرار گرفتن با افراد و مردم جامعه است یا این که انتخاب این حرفه برای آن ها صرفاً جنبه اقتصادی دارد؟

اشکان خطیبی ، یکی از بازیگران تلویزیون و سینما به شمار می رود که نزدیک به سه سال است در تهران رستوران دارد. او بیش از آن که مسائل اجتماعی این پدیده را مورد اشاره قرار دهد به امنیت اقتصادی حرفه های هنری تاکید می کند .

خطیبی اعتقاد دارد ، افرادی که فعالیت هنری ، حرفه و پیشه آن ها محسوب می شود اگر از داشتن فرصت و فضاهای مختلف کاری محروم باشند ، قطعاً برای کسب درآمد به مشاغلی که مربوط به حیطه فعالیت آنها نمی شود روی می آورند .

او می گوید : اگر نیاز های یک نقاش به اندازه کافی تامین نشود و شرایط در گالری ها به گونه ای باشد که مردم برای خرید آثار هنری تعلل نکنند این هنرمند هیچگاه به خاطر شوقی که برای یک پاتوق دارد به دنبال تاسیس کافه یا رستوران نمی رود .

این بازیگر سینما و تلویزیون ادامه می دهد ، در حالی تعدادی از هنرمندان سینما به کافه داری و رستوران داری روی آوردند که خود من هم 3 سال رستوران داشته ام . اما به جرات می توانم بگویم  که این کار یک اشتباه است . داشتن رستوران یک حرفه کاملاً تخصصی و تمام وقت به شمار می رود و هیچ وقت نمی توان به آن به چشم یک شغل نیمه وقت نگاه کرد.

خطیبی اما به نمونه های نا موفق هنرمندانی که اقدام به تاسیس کافه و رستوران کرده اند ، اشاره می کند . او می گوید : بسیاری از سینماگران در حالی در سال های اخیر با انگیزه کسب درآمد بالا کافه زدند که با وجود کیفیت بالای سرویس رسانی و دیزاین ، به سود لازم دست پیدا نکردند و فعالیت های آن ها با شکست مواجه شده است.

او اما به تورم اقتصادی و مناسبات فرهنگی و اجتماعی که در ایران حاکم است اشاره می کند و می افزاید : تورم اقتصادی حاکم بر جامعه از یک سو و  و توقعاتی که مردم از یک هنرمند دارند از سوی دیگر سبب می شود هزینه های یک هنرمد چند برابر افراد عادی جامعه باشد و زمانی که این نیازها برآورده نشود ، بدون شک هر هنرمندی را وادار به انتخاب چنین شغل هایی می کند . خطیبی معتقد است اگر شرایطی فراهم شود که هنرمندان با فعالیت  در زمینه هایی چون برند سازی و تبلیغات به تامین نیازهای زندگی خود بپردازند دیگر دلیلی ندارد که خود را درگیر چنین معضل اجتماعی کنند.

 

کافه ها دور از خصلت اجتماعی

سید احمد محیط طباطبایی ، پژوهشگر و تهران شناس اما به این پرسش که چرا طبقات مرجع هنری و ورزشی به تاسیس کافه و رستوران می پردازند ، از زاویه دیگری نگاه می کند.

او می گوید : کافه مکانی برای نوشیدن و محلی برای فراغت و حتی تنهایی افراد است . در دهه های گذشته که قهوه خانه جایش را به کافه نداده بود، طیف های مختلف جامعه سعی می کردند برای خود کافه و محفلی درست کنند. چنانچه ما از دهه های گذشته کافه نادری و کافه های ادبا و شعرا را داشتیم . اما حالا تفاوت مادی موجب تفاوت در حضور آدم ها شده است.

به گفته محیط طباطبایی ، مدتهاست که از داشتن کافه های تخصصی دور مانده ایم و هدف از تاسیس کافه در میان چهره ای مطرح و هنرمند جامعه را سودآوری و منافع اقتصادی تشکیل داده است.

این پژوهشگر معتقد است ، در گذشته وقتی هنرمندان و ادبا در کافه نادری دور هم جمع می شدند هیچگاه از چهره های مطرح پول گرفته نمی شد . اما حالا  دیگر شاهد این نوع نگاه نیستیم . کافه ها هم اکنون تنها بحث اقتصادی را به دنبال خود می کشانند و هنرمند هم زمانی که می بیند بخش اقتصادی آن پررنگ است سعی دارد خودش بهره مند شود.

این در حالی است که کافه ها را باید جزو فضاهای فرهنگی جامععه قرار داد و به اعتقاد محیط طباطبایی نباید سعی کرد این حرفه از خصلت اجتماعی اش دور شود چرا که کافه ها افراد را از حالت انفرادی و مجزا خارج کرده و فعالیت های آنها را از حالت فردی به جمعی سوق می دهد.

 

 

 

 

 

 


اخبار

میلاد مسیح و سال نو میلادی مبارک Merry Christmas & Happy New Year
کریسمس جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی داشت زادروز حضرت عیسی مسیح برگزار می شود.پیامبر مهر، عشق و صلح. مسیحیان سراسر دنیا این روزها، گرد خا...


گرمایش زمین و کاهش محصول قهوه برزیل در سال 2021
هرساله تا اواخر شهریورماه بیشتراز 90% محصول قهوه برزیل جمع آوری شده است و این دقیقا زمانی است که بازیگران جهانی صنعت قهوه شروع به بررسی و برنامه ریز...


موقعیت و محیط آموزشی
موقعيت و محيط آموزشی هر دو از عوامل بسيار مؤثر در يادگيرى هستند.منظور ما از محيط ممکن است هویت فيزيکى مکان آموزشی باشد، مانند نور، هوا، تجهيزات و امک...


تغییرات مهم چگونه رخ می دهند؟
وقتی یک تخم مرغ با نیرویی خارجی شکسته می شود یک زندگی پایان می یابد.وقتی یک تخم مرغ با نیرویی داخلی شکسته می شود یک زندگی آغاز می شود.تغییرات مهم همیش...


برای کمک جمع شویم Come together
در كشورهاى توسعه يافته ، ايده جديدى براى كمك به كافه هاى بحران زده از كرونا در حال شكل گيرى است . افراد خلاق با تشكيل گروههاى داوطلب به درخواست كمك از...


مقالات

چگونه می توانید از مصرف بیش از اندازه کافئین بمیرید؟ How much caffeine it takes to kill an average person
چگونه می توانید از مصرف بیش از اندازه کافئین بمیرید؟مصرف متعادل کافئین می تواند اثرات مفیدی داشته باشد ، اما در مقادیر زیاد می تواند سلامتی و در موارد...


نحوه تهیه قهوه عربی Arabic Coffee
;مصرف این قهوه بیشتر در کشورهای عربی مشاهده میگردد ،در واقع مردم عرب برای نوشیدن قهوه مراسم و قوانین خاصی دارند و با اعتقاد و باورهایی که دارند آن را ...


مشکلات عصاره گیری با پورتا فیلتر ( بسکت ) سینگل و چگونگی حل این مشکلات
داستان از جائی شروع میشه که هفته قبل یک دستگاه اسپرسو تک گروپ صنعتی برای مصرف خانگی خریدم,البته قبلا یک دستگاه خانگی نیمه صنعتی داشتم ولی تصمیم گرفت...


چگونه کیفیت دانه های سبز قهوه روی نمودار برشته کاری تاثیر می گذارد
;بعنوان یک علاقمند و یا یک متخصص قهوه شما احتمالا مطالب زیادی را پیرامون برشته کاری قهوه مطالعه کرده اید ، با این حال موردی که من یافته ام بطور خلاص...


گیاه شناسی قهوه The botany of coffee
انسان از دیر باز به گیاهان; علاقه و وابستگی داشته است.;از گیاهان به عنوان غذا، سرپناه، پوشش و مصالح برای ساختن ابزار بهره می گرفته. هم چنین توانست...


مزرعه

کاشت و تکثیر گیاه قهوه Coffee Planting & Reproduction
کاشت گیاه قهوه در سرتاسر جهان در بخش استوایی یا کمربند استوایی زمین واقع شده است ، مناطقی که در این بخش قرار میگیرند مثل آفریقا ، آسیا و آمریکا می ب...


تولید گیاه قهوه
کاشت و تکثیر درخت قهوه;در روش سنتی کاشت قهوه در آغاز فصل بارندگی ۲۰ دانه قهوه در هر حفره کاشته می شود.; در این روش باعث از بین رفتن ۵۰ درصد پتانسیل ...


خشک کردن قهوه با ابزار مکانیکی Mechanical Drying Process *
الف) دستگاه خشک کن عمودی;;در این دستگاه دانه های قهوه بر اساس خارج شدن هوای گرم از پایین دستگاه به سمت بالا حرکت می کنند و این جریان باعث خشک شدن د...


شستشو و جداسازی درون حوضچه غوطه وری Flotation Tank and Sorting
دراین مرحله گیلاسهایی که جمع آوری شده اند درون حوضچه های آب قرار می گیرند ، آنهایی که شناور هستند وروی آب قرار می گیرند از آنهایی که به عمق رفته اند...


طرح های مختلف کاشت در مزارع قهوه Coffee plantation Layout
کاشت گیاهان قهوه بصورت نرمال در قالب اشکال هندسی در زمین صورت می گیرد ، بطوریکه;کشاورز اطمینان حاصل کند که هر گیاه فضای کافی برای رشد دارد و همچنین د...


تجارت

واردات قهوه سبز از کشورهای مبدا Importing Green Coffee Bean *
تنها دانه های قهوه سبز خامی می توان به کشور وارد کنید که در کشور مبدا تمامی مراحل مختلف فراوری و آماده سازی جهت صادرات را گذرانده باشند.به طور معمول ...


دسته بندی دانه های قهوه براساس اندازه Size Classification of green Coffee*
دانه های قهوه سبز نه تنها براساس خاستگاه ، موقعیت جغرافیایی ، گونه و طبقه بندی بر اساس عیوب ، معامله می شوند ، بلکه سایز و اندازه انها در پروسه فروش ...


بسته بندی قهوه سبز Coffee bag *
به طور متوسط وزن هر کیسه دانه قهوه سبز 60 کیلوگرم می باشد (برزیل) ، هر چند که در استرالیا کیسه هایی با وزن 20 کیلو گرم و همچنین در گویانا و گوادلوپ ...


مقیاس آگترون < Agtron Scale > چیست؟ *
ممکن است شما افرادی را دیده باشید که در رابطه با رنگ برشتهکاری قهوه بحث میکنند. هنگام بحث کردن در رابطه با رنگ قهوه،در حقیقت منظور روشنی و تیرگی قهوه ...


رکورد جدید 803 دلار برای 450 گرم قهوه پاناما گیشا فراوری خشک *
بالاترین قیمت برای قهوه سبز در پاناما با 803 دلار برای هر 450 گرم است. این قهوه از گونه عربیکای گیشا بوده و در مزرعه فامیلی لاماستوس در منطقة بوکوئت ک...


کتاب

فرنچ پرس French Press
یکی از دستگاه‌های بسیار قدیمی و مرسوم برای دم کردن قهوه است. در دهه‌ی 1840 میلادی هنوز فرنچ پرسی بدین صورت وجود نداشت اما ایده‌ی اختراع دستگاهی ...


قهوه ساز ناپولیتن فیلیپ Neapolitan coffee maker
6-4- قهوه ساز ناپولیتن فیلیپ قهوه‌جوش ناپولیتن بعضی‌ اوقات قهوه ساز دو طرفه نامیده می‌شود که نشان می دهد که این دستگاه چگونه کار می کند . ...


قهوه ساز وکیوم پات Vacuum Pot
این ﻗﻬﻮه ﺟﻮش که ظاهری شبیه; یک ﺳﺎﻋﺖ شنی دارد، از 3 قسمت اصلی تشکیل شده که بر روي ﻫﻢ ﺳﻮار میﺷﻮند.قسمت زیرین، ﻣﺤﻔﻈـﻪ شیشه ای است که در آن آب می ریزند و ...


پرکولاتور perculator
این دستگاه شامل محفظه‌ای برای جوشیدن آب، محفظه که فیلتر درون آن قرار گرفته و قهوه آسیاب شده را در درون آن می‌ریزیم است. در این روش آب در حال جوش به در...


قهوه ترک ایبریک/ ترکی/ گریک Turkish coffee
این ﻣﺘﺪ با اسامی بسیاری معرفی می شود که مشهورترین آنها می تواند قهوه ترک و یا قهوه گریک باشدوبا ریختن قهوه ای;که بصورت آردي آسیاب شده وآب بطور همز...


واژه نامه قهوه

کاتیمور Catimor
;گروهی از نژاد پرورش یافته خالص که منشاء آنها از آمیزش متقاطع بین هیبریدهای Timor ;و Caturra می باشد.این گیاه از سال 1980 انتشار یافته است ، دارای مح...


کچوای Catuai
گونهای از قهوه ,;نژاد پرورش یافته خالص بوسیله انستیتو; (IAC); در برزیل ، منشاء ;catuai ;;مربوط به هیبرید بین : mundo novo ;و cuturra ی زرد می باشد ،...


کاتورا Caturra
یک موتانت خالص کوتاه قد از بوربون قرمزو یا زردرنگ که دارای میان گروهای کوتاه می باشد و در سال 1937 در برزیل یافت شد.دارای تولید محصول بالا، برگها و ...


کراسCross
در کشاورزی قهوه ,;پرورش مصنوعی دو گونه یاواریته متفاوت که نتیجه آن فرزندانی است که حامل بخشی از مواد ژنتیکی والدین خود هستند. والدینی که در اینجا است...


کولتیوارCultivar
کشت انواع گونه های اصیل بوسیله دخالت انسان ، این کار را می توان از میان گونه هایی که کشت شده اند انتخاب کرد و یا از میان جمعیت وحشی. این عده گیاهانی ...