Specialty Coffee Association

IRAN
 

بخش 35- شکر و شیر دوست قهوه هستند یا دشمن آن؟


بخش 35- شکر و شیر دوست قهوه هستند یا دشمن آن؟

۵- شکر و شیر دوست قهوه هستند یا دشمن آن ؟

۱ - ۵- شکر

شهرت شکر از شیرینی و چسبندگی خاصی است که در دهان ایجاد می کند ، این خصوصیت باعث ایجاد طعم خاص در ترکیب با قهوه می شود.

بهترین و برجسته ترین شیرینی در جهان ، شیرینی شکر می باشد.

درجه حلالیت آن نیز پایین می باشد و به راحتی مخلوط می شود و بوهای نامطبوع خارجی را جذب می کند.

شرکت قهوه گرین مانتین که تولید کننده قهوه در امریکا می باشد، معتقد است که آمار کسانی که شکر را با قهوه می خورند و کسانی که شیر را با قهوه می خوردند با هم برابر است .

بعضی ها معتقدند که قهوه به خودی خود شیرین می باشد و اضافه کردن شکر باعث از بین رفتن و خراب شدن طعم آن میشود. ولی افراد دیگری معتقدند که قهوه باید با طعم شیرین خورده شود و اضافه کردن شکر به آن دقیقا مانند اضافه کردن یک سس به ماهی می باشد.

من می گویم قهوه را هرطور که خودتان میپسندید بنوشید.

البته در دید متخصصین, خود قهوه دارای شیرینی طبیعی می باشد و همه شیرینی ها که دارای شکر می باشند , مصنوعی هستند.

در اینجا نام چند مورد ازدیگرانواع شکرها را معرفی می کنیم .


1.Aspartame آسپارتم

2.Sucralose ساکرالوز

3.Stevia استویا

Stevia چیزی است که همه به دنبال آن می باشند. یک ماده طبیعی است که از برگ درختچه استویا تهیه می شود و دارای ریشه در تاریخچه فرهنگی جهان سومی می باشد.

همچنین تحقیقات کمی روی آن انجام شده است و دارای نفوذ بسیار کمی در بازار می باشد, اما برای طرفدارانش بسیار کامل و عالی است.

از نظر بعضی از متخصصین قهوه، شیرینی استویا به اندازه شیرینی شکر نمی باشد و حتی جایگزین شکر هم نمی تواند باشد.

4. سدیم ساکارین

سدیم از سال ۱۸۷۰ تا به حال کشف شده است شهرت خود را در جنگ جهانی اول وقتی که پخش شکر محدود شده بود پیدا کرد. ولی در سال ۱۹۶۰ دوباره محبوبیت خاصی را در مردم بدست آورد و آن به خاطر گسترش رژیم های غذایی در میان مردم بود. بعد از تحقیقات وسیعی که نشان دهنده ارتباط سدیم با سرطان بوده است به سرعت محبوبیت و گسترش خود را از دست داد و Aspartame جایگزین آن شد و قیمت آن بسیار کاهش یافت. ولی امروز فردی وجود ندارد که به اندازه ی قبل از این ماده ترس داشته باشد. از نظر متخصصین قهوه هیچ جایگاه در بین مردم ندارد زیرا دارای طعم نهایی تلخ و آهنی مانند در دهان می شود.


5.شیر

گروهی معتقدند که فرانسه دارای قهوه های بهتری نسبت به انگلیس می باشد و این به خاطر غنی بودن کشور فرانسه از نظر محصولات با کیفیت لبنی می باشد.

این تئوری در سال های ۱۷۰۰ کاملا صحت داشته است.

امروزه بزرگ ترین کافی شاپهای زنجیره قهوه ی جهان هزینه بیشتر برای شیر مصرف می کند تا برای قهوه .

حال بهترین شیر مکمل برای قهوه کدام است؟ از نظر متخصصین، برای قهوه های قهوه های فیلتر شده شیر پرچرب بهترین می باشد که بعضی اوقات به شیر ۱۸٪ چربی معروف است, (شیر سویا مانند شیر کاملا چرب عمل می کند).

شیر به طور طبیعی دارای چربی کمی می باشد که برای طعم دادن به قهوه باید آن را پرچرب نماییم نوشیدنی های قهوه بر پایه اسپرسو که شیر ماده ی اصلی آنها می باشد، وقتی دارای مزه های خوبی می شوند که شیر پرچرب به آنها اضافه شود, مانند لاته و کاپوچینو.

در این وضعیت،به کار بردن انواع مختلف شیر کمک در بهبود طعم قهوه می کند. درصد چربی مناسب در شیر به انسجام و ایجاد طعم مناسب مخصوصا در لاته و کاپوچینو بسیار کمک می کند .

خانه قهوه تخصصی ایران / Scairan